Jak udělat z bytu magnet pro zájemce

Skvělý vzhled bytu je klíč k úspěchu. Díky tomu ho prodáte rychleji a za mnohem víc peněz!

27.5.2021

Bc. Petr Kabelák, AUREAS

Nic naplat, nakupujeme očima. Při prodeji bytu to platí navlas stejně, jako když nám v supermarketu nabízejí krásně zabalené zboží pod heslem „obal prodává“. Majitelé bytů tuhle ověřenou pravdu často ignorují, takže svůj byt prodají pod cenou. Jenom proto, že nevěnují žádné úsilí jeho prezentaci, čímž odradí spoustu potencionálních zájemců.

Skvělý vzhled bytu je klíč k úspěchu. Aby vše neskončilo fiaskem, měli byste obětovat 100% úsilí vytvoření skvělé prezentace bytu a jeho propagaci. Sami srovnejte, jak působí byty v inzerátech, pokud mají odbytý popisek a nepovedené fotografie. Oproti tomu profesionálně nafocený byt ve vás většinou vzbudí dojem, že ho „prostě chcete“.

Moderní realitní makléři dokonce využívají i virtuální 3D prohlídky a nebo video-prohlídky, které byt dokáží prodat ještě lépe, než fotografie.

Podcenit prezentaci vašeho bytu se opravdu nevyplatí, můžete přijít minimálně o desítky tisíc korun. Možná i statisíce. Atraktivní vzhled totiž prodává nejlépe. Pokud si dáte záležet, máte kvalitní fototechniku a jste fotografický talent, máte vyhráno jen z části. Uděláte krásné fotky, které navnadí zájemce, to je skvělé.

vzhled bytu

Jenže kromě času na focení a úpravy fotografií v grafických programech si budete muset ještě vyhradit spoustu času a energie pro ”načančání” bytu.

NESTAČÍ JENOM “VYCVAKNOUT”.

Když si prohlédnete inzeráty na internetu, nejčastější chybou jsou fotografie, které nezachycují důležité věci, ale například pouze části nábytku. 

Další chybou je špatná připravenost prostoru a mnoho detailů, které poškozují kvalitu fotografie – například visící ručník v koupelně, popelník na konferenčním stolku a podobně. Věděli jste, že fotky udělané za hezkého počasí prodávají lépe, než když je zamračeno?

Váš byt by měl na fotografiích působit co nejvíc přitažlivě. To znamená prosvětleně, čistě a vzbuzující dojem velkého prostoru. 

Čím míň věcí, tím lépe. Před focením odstraňte pokud možno všechny osobní věci, nádobí, malé spotřebiče, ručníky a kosmetiku v koupelně a další věci, které by mohly rušit dojem. Ukliďte, ustelte postele, vhodně naaranžujte obývák – květina na stole nebo barevně sladěný gauč s polštáři dojem vylepší.

Podtrženo a sečteno, nekvalitní fotografie dokáží prodej bytu pořádně „potopit“. Podívejte se na některé odstrašující příklady:

Pokud nebudete spokojeni s fotkami, které jste nafotili vaším mobilem, můžete si objednat profesionálního fotografa

Jestli máte štěstí, pomůže vám známý nebo kamarád. Jinak se nevyhnete útratě třeba 1–3 tisíce korun za schopného profíka. Profesionální Foto Staging s naaranžováním bytu může stát třeba i 10.000 Kč.

Proč raději svěřte fotografie vašeho bytu profíkům:

 • pracují s profesionální technikou
 • mají letité zkušenosti a dobré oko pro detail i pro celek
 • dokáží skvěle pracovat se světlem
 • umí nafotit interiér z těch správných úhlů

A kdybyste chtěli ještě lepší prezentaci vašeho bytu, můžete si zaplatit vytvoření moderní virtuální 3D prohlídky nebo videoprohlídkyTo jsou v současnosti nejlepší nástroje, které dokáží přilákat zájemce o koupi a zvýšit tak šanci na úspěšný prodej bytu. Jednoduše proto, protože je dělá málokdo. Kvalita není zadarmo, takže opět sáhnete do peněženky pro několik tisícovek.

Jak vypadá virtuální 3D prohlídka? Zkuste si ji vlastnoručně na ukázce bytu 2+1:

Význam virtuálních prohlídek (neboli 3D scanů) nemovitostí stále roste. Jak ukazují čísla, za rok 2020 narostl zájem o virtuální prohlídky více než dvojnásobně (společnost B3 Technology zaznamenala nárůst o 250 %, portál 3DscanNEMOVITOSTI.cz vykázal nárůst o 371 % oproti roku 2019).

NIKDY NEMÁTE DRUHOU ŠANCI UDĚLAT PRVNÍ DOJEM!

U osobní prohlídky bytu rozhoduje prvních 60 sekund, u fotografií jsou to dokonce pouze první 3 sekundy. Když byt nezapůsobí dobře rovnou na první dojem, vaše šance na úspěšný prodej klesají. A to určitě nechcete.

Jestli váš byt nevypadá příliš vábně, kvalitní fotky, 3D prohlídky nebo videa to opravdu nezachrání. I pokud je v dobrém stavu, určitě budete muset pořádně uklidit a ideálně také nově vymalovat. 

Je váš byt v původním stavu a nebo už si zažil své a nevypadá zrovna jako z magazínu? Nezoufejte, nemusíte se před prodejem bytu pouštět do nákladné kompletní rekonstrukce. Za mnohem nižší prostředky jej můžete atraktivně zvelebit neboli revitalizovat.

Co taková revitalizace obnáší? Závisí na konkrétním bytu, ale obvykle například:

 • výměna podlahové krytiny (většinou bude stačit kvalitní lino nebo levnější verze plovoucí podlahy)
 • škrábání a vymalování
 • sanace jádra (například natření jádra, sundání nepotřebných poliček, oprava vany atd.)
 • oprava zásuvek a vypínačů
 • montáž nové kuchyňské linky
 • montáž nových svítidel

Někdy vám bude stačit jen udělat drobné opravy, někdy se do toho budete muset opřít víc a sáhnout hlouběji do peněženky. Mějte na paměti, že byt vhodný k okamžitému nastěhování nájemníků je atraktivní pro investory, což zvyšuje vaše šance, že byt prodáte opravdu výhodně.

Když tohle všechno neuděláte, připravujete se o peníze. O peníze, které dokonalá prezentace bytu může přinést. A ta není jen o celkovém dojmu, ale i o detailech, které by vás kolikrát ani nenapadly. Ve výsledku vás chyby v prezentaci bytu mohou stát minimálně desítky, ale nezřídka i stovky tisíc korun.

Tedy peníze, které by se jinak mohly vyjímat ve vaší peněžence. Můžete pak závidět kamarádce, kamarádovi nebo sousedům, kteří nic nepodcenili a můžou se tak pochlubit, že díky krásnému vzhledu prodali byt za skvělou cenu.

Ať už kvůli fotografiím nebo za účelem přípravy bytu pro osobní prohlídky se můžete obrátit na experty na tzv. “Home Staging”. Pod tímto moderním termínem se rozumí profesionální příprava bytu před jeho prodejem, konkrétně:

 • Vybavení bytu drobným nábytkem, spotřebiči a dekorací (květiny, obrazy atd.)
 • Foto Staging (doladění a aranžmá interiéru)
 • Profesionální nafocení bytu

Ti nejlepší specialisté v tomto oboru vypiplají váš byt k dokonalosti, protože ví přesně, co a jak udělat. Třeba i vymalují, dokonce do bytu pro účely focení použijí vlastní nábytek, spotřebiče nebo další důležité propriety a vše pečlivě naaranžují. Závisí na náročnosti úprav, ale levnější než 5–10 tisíc korun to opravdu nebude.

V Česku se Home Staging teprve zabydluje, zatímco na západě se jedná o naprostý standard. Důvodem je to, že tato počáteční investice dokáže někdy i razantně zvýšit prodejní cenu bytu a i rychlost prodeje.

Data z trhu ukazují, že s Home Stagingem je:

 • cena bytu minimálně o 10% vyšší a
 • rychlost prodejeo 80% vyšší, 

než je obvyklé bez Home Stagingu. To hlavně u dražších bytů může přinést nemalé peníze navíc.

I jednoduchý a cenově nenákladný Home Staging dokáže divy, posuďte sami:

Chcete vědět více? Přečtěte si článek 4 způsoby, jak z vašeho bytu uděláte bestseller.

„JAKÉ JSOU TEDY MOŽNOSTI?“

Když budete chtít ohromit zájemce o váš byt, aby na něj stáli frontu, máte tyto varianty:

1) Zvelebíte svůj byt sami

Naaranžování bytu chce hodně umu a citu a rozhodně to nebude zadarmo, přičemž obětujete mnoho hodin práce a úsilí. A to nemluvíme o případných stavebních úpravách, které spolknou mnoho peněz i času. Aby nemovitost vypadala na fotografiích dobře, to je prostě věda!

2) Využijete služeb profesionálů

Ať už budete chtít profesionálně vyhotovené fotografie, virtuální 3D prohlídku, Foto Staging / Home Staging nebo případnou revitalizaci, připravte si dostatečnou hotovost. Výsledek ale bude stát za to.

3) Svěříte prodej realitní kanceláři

Léty zavedené firmy na trhu nemovitostí mívají ve svých týmech experty na fotografování nemovitostí. Za nafocení bytu si obvykle nic neúčtují, navíc u některých dostanete zdarma nebo se slevou virtuální 3D prohlídku, Foto Staging nebo Home Staging. Nicméně volte uvážlivě, protože rozdíly ve schopnostech realitních makléřů jsou obrovské. Ti nejlepší z nich si samozřejmě účtují vyšší provize. Naopak někdo méně zkušený a schopný může prodej vašeho bytu pěkně “zpackat”.

4) Prodáte nemovitost v online aukci

Moderní trend a v současnosti nejlepší způsob prodeje nemovitostí. Data ukazují, že aukce dokáží zvýšit prodejní cenu nemovitostí v průměru až o 30%, a navíc dokáží nemovitost prodat obvykle do 1 měsíce. Aukční společnosti navíc nabízejí obvykle stejný komfort jako realitky, protože dostanete kompletní realitní servis (smlouvy, inzerce atd.), včetně profesionálních fotografií, virtuálních 3D prohlídek a Home Stagingu. Více informací o online aukcích nemovitostí si přečtěte v tomto článku.

ŘEŠENÍ, SPOJUJÍCÍ KOMFORT A BEZPEČNOST REALITEK A PŘINÁŠEJÍCÍ MAXIMÁLNÍ ZISK

Chcete mít čistou hlavu a

 • ušetřit si nervy a desítky hodin času a námahy
 • prodat byt za cenu vyšší až o 50% než ostatní
 • a to do 30 dnů?

Vyzkoušejte online aukci nemovitostí AUREAS, protože aukční společnost udělá vše potřebné za vás. Mimo jiné tedy dostanete:

 • profesionální fotografie vašeho bytu ZDARMA
 • virtuální 3D prohlídku ZDARMA
 • naaranžování bytu (Foto Staging) ZDARMA
 • v případě potřeby Home Staging se SLEVOU 50%
 • v případě potřeby revitalizaci bytu se SLEVOU 20%

Suma sumárum od AUREASu ZDARMA dostanete:

Nejvýkonnější nástroj na prodej nemovitostí

(ZDARMA)

Online aukce AUREAS je výkonný nástroj na prodej nemovitostí za cenu až o 50%* vyšší než je průměr, a to do 30 dnů. Je to díky prodeji bytu za jeho tržní cenu, což dokáže jen aukce, nejprestižnější makléři nebo děti štěstěny. V aukci se zájemci o váš byt „poperou“ a vy se na to můžete dívat v přímém přenosu. Zdarma dostanete:

 • registraci na portálu AUREAS
 • online aukční místnost
 • osobního aukčního specialistu, který za vás zařídí vše od A do Z
 • a co víc, NEPLATÍTE náklady aukce!

* dle dat z realitního trhu dokáže aukce prodat nemovitost v průměru o 30% dráž, než je obvyklé při prodeji běžným způsobem. Vždy závisí na tom, jakou nejvyšší cenu jsou ochotni nabídnout účastníci aukce. Někdy může být navýšení 10%, někdy i 50%.

Odhad tržní ceny bytu

(ZDARMA – běžně účtujeme 2.990 Kč)

Odhad tržní ceny* je při prodeji nemovitostí klíčový. Nesmí být ani nízký, ani nadstřelený, jinak nebude prodej efektivní nebo se z nemovitosti stane neprodejný ležák. Při aukci se odhadu tržní ceny využívá pro stanovení vyvolávací ceny, aby byla pro zájemce atraktivní.

Profesionální nafocení bytu

(ZDARMA – běžná cena 1.500 až 2.500 Kč)

Správné světlo, vhodně zvolené úhly focení, vhodně naaranžovaný nábytek a dekorace, optimální připravenost prostoru, kvalita fotoaparátu… To vše rozhoduje o kvalitě snímku. Specialisté AUREAS používají kvalitní fototechniku a mají dlouholeté zkušenosti s focením interiérů bytů. Vaši nemovitost nafotí širokoúhlým objektivem pro zvýraznění velikosti místností. Fotografie se následně upravují v profesionálním editoru tak, aby byly více atraktivní (vyšší jas, světlost, odstranění případných nedostatků apod.)

Virtuální 3D prohlídku​

(ZDARMA – běžná cena 2.000 Kč i více)

Virtuální prohlídky (3D scany) jsou nejmodernějším nástrojem prodeje nemovitostí. Umožnují projít si nemovitost na dálku díky internetu a zvyšují tím úspěšnost prodeje bytu nebo domu. Fungují lépe než klasické fotografie. K tomuto účely využívají specialisté AUREAS profesionální 3D kamery a speciální software.

Vyhotovení smluvní dokumentace

(ZDARMA – obvyklá cena minimálně 3.000 Kč)

Využíváme praxí ověřenou a právníky vypracovanou smluvní dokumentaci: kupní smlouvu, rezervační smlouvu, smlouvu o smlouvě budoucí kupní, smlouvu o úschově, předávací protokoly atd. Vše upravíme na míru vaší nemovitosti a smlouvy uzpůsobíme vašim potřebám.

Inzerci na mnoho způsobů

(ZDARMA – obvykle min. 4.000 Kč / měsíc)

Vaši nemovitost budeme inzerovat na největších realitních portálech, odkud přihází většina zájemců. A na rozdíl od běžných smrtelníků a realitních makléřů máme rovněž přístup na portál ADOL, který je využíván tisíci investory a kteří mohou projevit o vaši nemovitost zájem. U dražších nemovitostí inzerujeme rovněž na sociálních a PPC sítích.

 • realitní portály: Sreality, Reality.iDNES.cz
 • portál ADOL (monitoring aukcí a dražeb pro investory)
 • Facebook
 • reklamní sítě Google a Seznam (PPC reklama)

Přístup k databázi investorů

(ZDARMA – k nezaplacení)

Máme databázi několika desítek pravidelně se vracejících investorů, které informujeme prostřednictvím e-mailů o našich nových aukcích. Tato databáze postupně roste. Tito firemní i soukromí investoři se zaměřují často zpravidla právě na nákup realit, disponují velkou kupní silou a platí „na dřevo“.

Propagaci na webu AUREAS.cz

(ZDARMA)

Vaši nemovitost samozřejmě uvedeme i na našich stránkách www.aureas.cz a vytvoříme jí profil zdarma (fotografie, virtuální 3D prohlídka, popisek, parametry, dokumentace).

Zajištění prohlídek bytu a komunikaci se zájemci

(ZDARMA)

Nemusíte řešit časový rozvrh, ani se stresovat jednáním se zájemci. Nebude Vám drnčet telefon zrovna když spíte nebo odpočíváte. Veškerou komunikaci s potencionálními kupci zařídíme my. Osobní prohlídky bytu zorganizujeme tak, aby Vás nerušily.

Úhradu správních poplatků na katastru

(ZDARMA – standardní cena 2.000 Kč)

Správní poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí ve výši 2.000 Kč za Vás zaplatíme my. Naše smluvní dokumentace je prověřená praxí, takže je minimální riziko, že by návrh byl ze strany katastru zamítnut.

Stejně tak zaplatíme i poplatky za pořízení aktuálního výpisu z katastru nemovitostí (100 Kč za jeden), ať už před prodejem jakožto důkaz vlastnictví a nebo po převodu vlastnického práva na kupujícího za účelem vyplacení kupní ceny.

Všechny potřebné právní úkony

(ZDARMA – standardní cena min. 15.000,- Kč)

Prodej nemovitosti je celkem komplikovaný proces, pokud chcete mít vše správně ošetřeno a minimalizovat riziko, že se něco pokazí. Co vše tedy ještě bezplatně zařídíme:

✔ Pomoc s vyřešením věcných břemen (zástava pro banku, věcné břemeno dožití, jiné omezení pro správce sítí atd.)
✔ Zajištění úschovy listin
✔ Zajištění vložení smluv na katastr nemovitostí
✔ Prověření schopnosti uhradit kupní cenu potencionálním nabyvatelem, popř. zajištění financování kupní ceny
✔ Zajištění úschovy finančních prostředků, vč. asistence při uzavírání smlouvy a plnění podmínek pro výplatu peněz z úschovy
✔ Zajištění převodu družstevního podílu na bytovém družstvu (u družstevních bytů)
✔ Vyhotovení předávacího protokolu a asistenci při předání nemovitosti
✔ Zajištění nebo asistenci při převodu energií a služeb souvisejících s užíváním bytu
✔ Asistenci při odhadu ceny nemovitosti ze strany banky nebo znalce (např. v případě žádosti kupujícího o hypoteční úvěr)

a další…

ONLINE AUKCE AUREAS:
VÝKONNÝ NÁSTROJ 6+1 NA PRODEJ NEMOVITOSTÍ

Prodej bytu za cenu až o 50% vyšší než průměr, a to do 30 dnů

To dokáže jen aukce, nejprestižnější makléři nebo děti štěstěny.

Perfektně ošetřená smluvní dokumentace

Vypracováno právníky, ověřeno v praxi.

Skvělá prezentace Vašeho bytu

Virtuální 3D prohlídka, profesionální fotografie bytu, Home Staging.

Inzerce na mnoha reklamních kanálech

Prestižní realitní portály, ADOL, sociální sítě, PPC reklama…

Profesionální jednání se zájemci a organizace prohlídek bytu

Máme dlouholeté zkušenosti a vyškolený personál.

Třešnička na dortu – vše zařídíme a zaplatíme my z AUREASu

A Vy si ušetříte námahu, výdaje, čas a nervy!

GARANCE nulového rizika:
když aukce nedopadne úspěšně, nezaplatíte ani korunu a ztratíte maximálně 1 měsíc času. Vše je smluvně ošetřeno.

A to není vše…

Dnes pro vás máme DÁRKY ZDARMA!
(časově omezená nabídka)

DÁREK #1: Nezávazná konzultace

Poradíme vám, jak co nejlépe prodat vaši nemovitost. Společně probereme, jestli vám online aukce může pomoci. Třeba vám jenom poradíme a vy prodáte vaši nemovitost jinak. Záleží jenom na vás!

DÁREK #2: Foto Staging

Profesionálně naaranžujeme váš byt nebo dům, aby vypadal skvěle na fotografiích, a tím pádem se stal magnetem pro kupující (běžná cena od 3.000,- Kč).

Dejte nám 1 měsíc a zjistěte, co online aukce AUREAS dokáže!

O autorovi článku:

Kdo jsem já, že mohu rozdávat rozumy? Mé jméno je Petr Kabelák, narodil jsem se v roce 1980 v Mostě a jsem hrdý otec dvou dětí. Prodej a nákup nemovitostí je mým denním chlebem od roku 2005, profesionálně „na živnosťák“ od roku 2007. Od té doby jsem prodal řádově stovky bytů, domů, pozemků a garáží (možná to bude i v tisících, opravdu to už nedokážu zpětně do puntíku spočítat). A protože od narození žiji v Mostě, jsem doslova zocelený jedním z nejdrsnějších realitních trhů v Česku.

Postupem času jsem svoji činnost rozšířil na celé severní Čechy, hlavně Mostecko, Chomutovsko a Lounsko. Vím tedy, o čem mluvím! V roce 2017 jsem navíc založil online portál AUREAS, který jako jeden z prvních v Česku začal nabízet skvělý nástroj na prodej nemovitostí – online aukce. Tato novinka se těší stále větší popularitě jak mezi prodávajícími (díky vysokému výkonu), tak mezi kupujícími (díky jednoduchosti a maximální spravedlnosti).